• Projekty

• Názov projektu: Výmena stropu meštianskeho domu (Základná umelecká škola v Gelnici)

Program: 1 Obnovme si svoj dom

Podprogram: 1.1 Obnova kultúrnych pamiatok

Číslo zmluvy: MK-7132/2022-180

Na základe získania finančnej dotácie bola obstaraná a prevedená oprava dreveného historického stropu nad dvoma triedami v budove Základnej umeleckej školy v Gelnici.

Poškodený strop bol podchytený a triedy boli nepoužívané.

Na drevenom strope bola odstránená dvojitá vrstva cementovej mazaniny. Zo spodnej strany stropu - podhľadu, bola odstránená omietka na lieskovom podbití. Podbitie bolo tiež odstránené. Následne sa pristúpilo k  rozoberaniu stropných trámov.

Postupne boli rozobraté drevené trámy - stropnice. Rozoberanie postupovalo od najviac poškodených hranolov postupne do celej plochy vybranej na opravu. Drevené stropnice boli medzi sebou prepojené drevenými kolíkmi.

Po odstránení pôvodných trámov boli cez okno vložené nové stropné trámy a vytiahnuté na úroveň stropu. Existujúce uloženie stropníc bolo spätne použité. Drevené stropnice boli zafixované v mieste uloženia. Na spodnej strane stropníc bolo osadené doskovanie a osadený podhľad z tabúľ EPS hrúbky 40mm. Podhľad bol fixovaný tanierovými hmoždinkami do doskovania. Na vrstvu ESP bola aplikovaná vrstva flexibilného stavebného lepidla a sklotextilnej mriežky a na ňu dvojitá vrstva interiérovej štukovej omietky. Následne bola prevedená nová maľba v troch vrstvách a osadené stropné svietidlá. Medzi stropnice bola vložená tepelná izolácia z minerálnej vlny a strop bol uzavretý doskovým záklopom.